De cateva zile ma chinui cu portarea serverului Concept pe 64 de biti. Totul e aparent simplu, existant o singura problema (majora): sizeof(long) ... nu are rost sa intru in detalii, important e ca in final conversia a reusit, pastrand structura fisierelor executabile identica pe 32 si 64 de biti. Din pacate, pentru multi versiunea de 64 este disponibila doar pe Linux/BSD ... teoretic si pe Windows pentru cine are rabdare sa compileze dupa surse. Voi face eu asta in zilele urmatoare.
Am incercat sa fac totul din precompilare (astfel incat sa fie exact aceleasi surse si pe 32 si pe 64) si sper ca am reusit (am testat doar pe Ubuntu/64 biti pe un server pus la dispozitie de Doru de la Aplix). In rest, modulul de AES a fost modificat dupa descrierea lui Chris Lomont (care are o implementare foarte interesanta a algoritmului) iar cel de RSA al lui Hariyanto Lim, ce se pare ca nu-l mai intretine, a fost modificat de mine.
Clientul Concept inca nu este disponibil in versiune de 64 de biti, cea de 32 de biti functionand oricum fara probleme. Oricum, il voi porta si pe acesta in curand.
Monday, November 9, 2009
Monday, November 2, 2009
No marketing. Just software.
In ultimele zile am dormit doar cateva ore incercand (cu succes) sa convertesc clientul Concept de la GTKmm la GTK+. Asta inseamna un pachet simtitor mai mic. Toate componentele s-au rescris, iar in afara de ffmpeg, toate functioneaza perfect. O gramada de bug-uri s-au rezolvat - acum rularea este una curata, cursiva. Pe distributia de windows, s-a facut ugrade-ul la GTK 2.18 ce aduce nou "client-side windows" - o idee interesanta, ce bineinteles ca mi-a dat bataie de capt cu integrarea controalelor dependente de windows; practic se foloseste o singura fereastra nativa (a sistemului de operare) in care GTK-ul si GDK-ul isi deseneaza controalele (spre deosebire de versiunile anterioare, in care fiecare widget GTK avea propriul HWND/XID).
Zilele astea voi pune si noul site RadGs, orientat catre mai multa informatie.
Astea fiind spuse, voi trece la un alt subiect - lumea software-ului, acolo unde este ea astazi.
Am inceput printr-o discutie cu un fost coleg de facultate, unul din categoria putinilor programatori pasionati ramasi si, discutand de Android 2.0, si de bull****-ul de marketing din jurul lui imi spune:
"De ce .NET e la versiunea 3.5 si Java la 1.6 ?"
Si ... habar nu am ... totul a pornit de la faptul ca eu vreau sa schimb o versiune a Concept-ului (avand in vedere ca sunt peste 1000 de build-uri). In final, tot la marketing ajungem.
Pana si open source-ul a ajuns tot acolo ... marketing. Mai mult, open source-ul vad ca e din ce in ce mai mult asociat cu Linux-ul ... (nu cu Windows-ul, nu cu BSD-ul si nici cu cele N alte sisteme de operare open source). Cert e ca trebuie sa recunoastem: pentru end-user cel putin, cea mai comoda solutie ramane una proprietary. Ghiceste cineva care ?
Bun, sa revenim la open source. Eu propun urmatorul model:
open source = pasiune
pasiune <> bani
deci open source <> bani ceea ce rezulta intr-un model de business confuz.
Tot colegul meu, cel "anti-open source" imi zice ca exista open source facut de nebuni pasionati si open source facut ca o alternativa de monetizare a unui produs inferior... si bine zice.
Acum cateva zile explicam cuiva la LOAD, faptul ca sunt o gramada de afaceri gandite prost din start. Mintea mea de oligofren vede lucrurile asa: X ajuta comunitatea, iar aceasta isi manifesta recunostinta. Cum ? Plantindu-l. Un model simplu, ce a devenit complex, astfel in initierea unei afaceri (si da, includ ai si afacerile bazate pe open source) se are in vedere in primul rand profitul, astfel incat nu ne gandim "Cum ajutam comunitatea ?" ci "Cum maximizam profitul ?" ... oare, sunt asa de rupt de realitate ? Oare nu mai exista pasiune in ceea ce facem ci doar o foame nejustificata de bani ?
Din pacate open source-ul, asa cum il vad eu acum, in directia asta merge. Am vazut proiectele frumoase facute de studenti si nu vreau sa-i includ si pe ei in aceasta categorie. Cred ca ei sunt singurii ce mai au entuziasmul necesar.
In final, open source-ul tinde sa nu aduca mare lucru in plus fata de proprietary ... faptul ca un "client" are sursele nu inseamna mare lucru. Cei ce sunteti programatori, stiti bine asta. Ideea ca preia "open source-ul" si plateste consultanta, iar daca nu e multumit, poate merge la X eu zic ca-i cel putin ipocrita. O sa le spun de fapt solutii "open source proprietary". Cred ca asa ar fi corect.
Imi pare rau sa spun asta, dar in cele mai multe cazuri, open source-ul ajunge sa fie mai scump decat o solutie proprietara, daca clientul nu este atent. Mai mult, facem un pariu ? Sunt convins ca multi "cumparatori" de servicii peste open source, habar nu au ce-i ala open source... in final, open source cred ca ramane doar o strategie de marketing.
Mai e si tanti de la LOAD...
In sala, era o tanti, probabil lucreaza la o banca... era asa de suprinsa de modelul de business propus de open source ... si intreaba la un moment dat cum se plateste open source-ul si as fi vrut sa-i raspund "se plateste, chiar daca-i free software ... ba chiar se plateste ori de cate ori este nevoie".
Comentati. Dau 10 lei sau 2 beri primelor 10 comentarii ... in final, se poate si "free as in free beer". Berea sau banii se ridica de la mine, din Constanta. Asa ca va trebui sa suportati drumul pana-n Constanta. De asemenea, berea o voi da intr-un local cu intrare ce costa cel putin 30 de lei ... asta este implementarea gresita de open source. Acum, berile tot le dau.
Make software, not money
Zilele astea voi pune si noul site RadGs, orientat catre mai multa informatie.
Astea fiind spuse, voi trece la un alt subiect - lumea software-ului, acolo unde este ea astazi.
Am inceput printr-o discutie cu un fost coleg de facultate, unul din categoria putinilor programatori pasionati ramasi si, discutand de Android 2.0, si de bull****-ul de marketing din jurul lui imi spune:
"De ce .NET e la versiunea 3.5 si Java la 1.6 ?"
Si ... habar nu am ... totul a pornit de la faptul ca eu vreau sa schimb o versiune a Concept-ului (avand in vedere ca sunt peste 1000 de build-uri). In final, tot la marketing ajungem.
Pana si open source-ul a ajuns tot acolo ... marketing. Mai mult, open source-ul vad ca e din ce in ce mai mult asociat cu Linux-ul ... (nu cu Windows-ul, nu cu BSD-ul si nici cu cele N alte sisteme de operare open source). Cert e ca trebuie sa recunoastem: pentru end-user cel putin, cea mai comoda solutie ramane una proprietary. Ghiceste cineva care ?
Bun, sa revenim la open source. Eu propun urmatorul model:
open source = pasiune
pasiune <> bani
deci open source <> bani ceea ce rezulta intr-un model de business confuz.
Tot colegul meu, cel "anti-open source" imi zice ca exista open source facut de nebuni pasionati si open source facut ca o alternativa de monetizare a unui produs inferior... si bine zice.
Acum cateva zile explicam cuiva la LOAD, faptul ca sunt o gramada de afaceri gandite prost din start. Mintea mea de oligofren vede lucrurile asa: X ajuta comunitatea, iar aceasta isi manifesta recunostinta. Cum ? Plantindu-l. Un model simplu, ce a devenit complex, astfel in initierea unei afaceri (si da, includ ai si afacerile bazate pe open source) se are in vedere in primul rand profitul, astfel incat nu ne gandim "Cum ajutam comunitatea ?" ci "Cum maximizam profitul ?" ... oare, sunt asa de rupt de realitate ? Oare nu mai exista pasiune in ceea ce facem ci doar o foame nejustificata de bani ?
Din pacate open source-ul, asa cum il vad eu acum, in directia asta merge. Am vazut proiectele frumoase facute de studenti si nu vreau sa-i includ si pe ei in aceasta categorie. Cred ca ei sunt singurii ce mai au entuziasmul necesar.
In final, open source-ul tinde sa nu aduca mare lucru in plus fata de proprietary ... faptul ca un "client" are sursele nu inseamna mare lucru. Cei ce sunteti programatori, stiti bine asta. Ideea ca preia "open source-ul" si plateste consultanta, iar daca nu e multumit, poate merge la X eu zic ca-i cel putin ipocrita. O sa le spun de fapt solutii "open source proprietary". Cred ca asa ar fi corect.
Imi pare rau sa spun asta, dar in cele mai multe cazuri, open source-ul ajunge sa fie mai scump decat o solutie proprietara, daca clientul nu este atent. Mai mult, facem un pariu ? Sunt convins ca multi "cumparatori" de servicii peste open source, habar nu au ce-i ala open source... in final, open source cred ca ramane doar o strategie de marketing.
Mai e si tanti de la LOAD...
In sala, era o tanti, probabil lucreaza la o banca... era asa de suprinsa de modelul de business propus de open source ... si intreaba la un moment dat cum se plateste open source-ul si as fi vrut sa-i raspund "se plateste, chiar daca-i free software ... ba chiar se plateste ori de cate ori este nevoie".
Comentati. Dau 10 lei sau 2 beri primelor 10 comentarii ... in final, se poate si "free as in free beer". Berea sau banii se ridica de la mine, din Constanta. Asa ca va trebui sa suportati drumul pana-n Constanta. De asemenea, berea o voi da intr-un local cu intrare ce costa cel putin 30 de lei ... asta este implementarea gresita de open source. Acum, berile tot le dau.
Make software, not money
Friday, October 16, 2009
Concept - ce mai e nou ?
Sunt foarte multe lucruri noi prin Concept si de aici as enumera: suportul webdav, LDAP (prin OpenLDAP) si MAPI(doar pe Win32, in curand si pe non-windows prin OpenMAPI). Intreg framework-ul sau 99% din API-uri au fost publicate, din pacate nu toate functiile sunt documentate (sunt peste 4000 de functii si proprietati, din care sunt explicate in jur de 1000). Cu toate astea majoritatea sunt destul de intuitive iar la restul exista documentatie pe site-ul dezvoltatorilor, pentru ca API-urile au fost pastrate. Paginile de help sunt disponibile aici:
http://www.radgs.com/docs/help/
Pe de alta parte, suportul pentru controlul webkit a fost imbunatatit - a fost creat evenimentul OnRequest2, eveniment ce nu este disponibil nativ, prin interceptarea request-ului din libsoup. Asta inseamna ca putem emula form-uri, iar informatia din aceastea poate fi interceptata usor. In Gyro s-a facut o gramada de debuging
O discutie de ieri cu un prieten, mi-a dat o idee de slogan pentru Gyro:
Esti programator. Stai afara. Folosete GyroGears.
sau
You're a developer. Stay outside. Use GyroGears.
Zilele acestea as vrea sa-i fac un face lift lui Gyro, pentru ca s-au adunat relativ multe controale si optiuni, ce la ora asta nu mai sunt organizate tocmai optim.
http://www.radgs.com/docs/help/
Pe de alta parte, suportul pentru controlul webkit a fost imbunatatit - a fost creat evenimentul OnRequest2, eveniment ce nu este disponibil nativ, prin interceptarea request-ului din libsoup. Asta inseamna ca putem emula form-uri, iar informatia din aceastea poate fi interceptata usor. In Gyro s-a facut o gramada de debuging
- a fost gasit un bug de tranzactie ce-mi dadea dureri de cap de ceva timp
- suportul pentru WYSIWYG in form-uri a fost finalizat (prin implementarea completa din webkit si cateva artificii javascript folosind nicEdit)
- multe alte bug-uri minore prin GyroWeb
O discutie de ieri cu un prieten, mi-a dat o idee de slogan pentru Gyro:
Esti programator. Stai afara. Folosete GyroGears.
sau
You're a developer. Stay outside. Use GyroGears.
Zilele acestea as vrea sa-i fac un face lift lui Gyro, pentru ca s-au adunat relativ multe controale si optiuni, ce la ora asta nu mai sunt organizate tocmai optim.
Thursday, July 16, 2009
Tot mai aproape de 1.0
Ne apropiem usor de Concept 1.0 ... am adaugat un feature nou, din pacate disponibil doar pe Windows NT/XP/Vista ... un serviciu de auto-update, astfel incat daca instalezi acum Concept, ar trebui sa fie ultima data cand o faci manual. Nu-ti va cere niciodata sa inchizi aplicatia pentru update ... sta acolo in background, pana poate face update-ul (pana nu ai nicio aplicatie Concept deschisa, iar atunci il face repede), fara ca userul sa isi dea seama ce se intampla. Am avut o discutie pe tema acestor update-uri cu un coleg programator deranjat de faptul ca exista un update la 1-2 zile ... Dar tocmai asta inseamna atentie fata de useri: nu sunt numai bug fix-uri ci sunt si noi feature-uri ...
Un feature nou este suportul de cookies exact ca in browser. Putem acum stoca informatii pe client (relative la host) si le putem accesa in baza unei chei (ex: username) doar de pe host-ul "proprietar".
Acum se compileaza mult mai usor si pe Ubuntu (pentru cei interesati).
Despre Gyro sunt si mai multe de spus... pe langa mult debugging, sunt si cateva feature-uri noi, de exemplu "show entity as icon", rezultand liste ca in imaginea de mai jos:
Thumb-urile pot fi poze sau filme.
De asemenea, exista flag-uri pentru click/dublu click (de exemplu, daca lucram cu touch screen, vrem sa dam un singur click).
Un alt element nou este relatia unei entitati cu ea insasi - foarte util in multe situatii.
Ma bantuie o fantoma ... atunci cand se foloseste "mysql embedded" in loc de ODBC, uneori, uita savepoint-ul ... nu-mi pot explica ... o sa actualizez mysql-ul din distributie, poate este un bug. Este posibil sa fie oare un bug in InnoDB ? Eroarea apare absolut spontan, si 3 clienti de-ai nostri au raportat-o, dar a aparut o data, dupa care a disparut. Toti cu aplicatii mysql embedded. Cei cu ODBC nu au intampinat-o.
Nu am spus nimic de eLiberatica. A fost frumos, o experienta intr-adevar unica cu bune si rele. In cautarea mea a pasiunii pentru ceea ce inseamna cod, am dat peste open source si tocmai pentru ca am avut asteptari, cred ca am fost dezamagit. eLiberatica mi-a placut ... a fost frumos si cu siguranta voi participa si anul urmator. Am cam fost prins la stand si am ascultat prezentarile in fuga. Recunosc ca am cunoscut 3 programatori foarte interesanti, cu care am schimbat idei, iar cateva deja se regasesc in Concept. Ce nu mi-a placut, este ca open source-ul in continuare este gasit in titluri precum "Cum poti face bani din Open Source". Un prieten, pornit pe open source, spunea asa "cei ce nu pot vinde, fac open source" - are dreptate - dar eu as completa cu "cei ce nu vor sa vanda, fac open source". Un pasaj interesant, gasit de curand spunea:
Under communism, there is no need for money, because all goods needed to support life are free, which by "free" we mean the BEEP take all your loot. The problem with this is that everybody loves money. (ar fi o explicatie pentru noi romanii, atat de dornici de a face bani)
E interesant, pentru ca open source-ul asa cum l-am vazut eu, e ... pe-acolo. Tind totusi sa cred ca open source-ul este pasiune.
O alta problema cu multe comunitati open source este ca "vorbesc" in loc sa "faca". Vorbim, dezbatem ... dar nu facem. Cred ca sunt prea multe orgolii la mijloc ... sa nu uit ... am incercat sa contactez o comunitate open source din Romania ... dar am esuat.
TRECETI LA TASTE OPENSOURCISTILOR SI PROGRAMATI!
Un feature nou este suportul de cookies exact ca in browser. Putem acum stoca informatii pe client (relative la host) si le putem accesa in baza unei chei (ex: username) doar de pe host-ul "proprietar".
Acum se compileaza mult mai usor si pe Ubuntu (pentru cei interesati).
Despre Gyro sunt si mai multe de spus... pe langa mult debugging, sunt si cateva feature-uri noi, de exemplu "show entity as icon", rezultand liste ca in imaginea de mai jos:
De asemenea, exista flag-uri pentru click/dublu click (de exemplu, daca lucram cu touch screen, vrem sa dam un singur click).
Un alt element nou este relatia unei entitati cu ea insasi - foarte util in multe situatii.
Ma bantuie o fantoma ... atunci cand se foloseste "mysql embedded" in loc de ODBC, uneori, uita savepoint-ul ... nu-mi pot explica ... o sa actualizez mysql-ul din distributie, poate este un bug. Este posibil sa fie oare un bug in InnoDB ? Eroarea apare absolut spontan, si 3 clienti de-ai nostri au raportat-o, dar a aparut o data, dupa care a disparut. Toti cu aplicatii mysql embedded. Cei cu ODBC nu au intampinat-o.
Nu am spus nimic de eLiberatica. A fost frumos, o experienta intr-adevar unica cu bune si rele. In cautarea mea a pasiunii pentru ceea ce inseamna cod, am dat peste open source si tocmai pentru ca am avut asteptari, cred ca am fost dezamagit. eLiberatica mi-a placut ... a fost frumos si cu siguranta voi participa si anul urmator. Am cam fost prins la stand si am ascultat prezentarile in fuga. Recunosc ca am cunoscut 3 programatori foarte interesanti, cu care am schimbat idei, iar cateva deja se regasesc in Concept. Ce nu mi-a placut, este ca open source-ul in continuare este gasit in titluri precum "Cum poti face bani din Open Source". Un prieten, pornit pe open source, spunea asa "cei ce nu pot vinde, fac open source" - are dreptate - dar eu as completa cu "cei ce nu vor sa vanda, fac open source". Un pasaj interesant, gasit de curand spunea:
Under communism, there is no need for money, because all goods needed to support life are free, which by "free" we mean the BEEP take all your loot. The problem with this is that everybody loves money. (ar fi o explicatie pentru noi romanii, atat de dornici de a face bani)
E interesant, pentru ca open source-ul asa cum l-am vazut eu, e ... pe-acolo. Tind totusi sa cred ca open source-ul este pasiune.
O alta problema cu multe comunitati open source este ca "vorbesc" in loc sa "faca". Vorbim, dezbatem ... dar nu facem. Cred ca sunt prea multe orgolii la mijloc ... sa nu uit ... am incercat sa contactez o comunitate open source din Romania ... dar am esuat.
TRECETI LA TASTE OPENSOURCISTILOR SI PROGRAMATI!
Tuesday, May 19, 2009
Avem logo pentru Concept Application Server
Dupa gandit si razgandit, avem un logo pentru Concept Application Server, logo si mascota. E vorba de o albinuta pe care o cheama "Nuchilar" Bee. E simpaticuta. Legatura cu CAS ?
Simplu ... albinele comunica la distanta, lucreaza in echipa (cam cum lucreaza aplicatiile Concept) si fac miere !

E desenata de Olimpia Lazar, fara photoshop ...
Simplu ... albinele comunica la distanta, lucreaza in echipa (cam cum lucreaza aplicatiile Concept) si fac miere !

E desenata de Olimpia Lazar, fara photoshop ...
Friday, April 24, 2009
Concept Web Browser
Am reusit sa fac ceva ce-mi doream de mult: un browser (bazat pe WebKit, nu-ti imagina ca am facut eu un engine de randare). Totul vine ca plug-in pentru Concept Client, si interfata e identica pe majoritatea sistemelor de operare. Concept WKB (WebKit Browser) va fi integrat in CIDE, astfel incat testele pentru aplicatiile web sa se faca strict din IDE. De asemenea, wrapper-ul este foarte util pentru embeduirea WebKit in aplicatii concept:// (cam cum face Microsoft)
.
.

Monday, April 20, 2009
Cautare indexată
Salut. Ce fac oare de Paste ? ... lucrez ... am adaugat Xapian (engine de căutare). Am construit atât wrapper-ul pentru Concept cât și interfața pentru GyroGears. Acum prin simpla bifare a unui flag se poate activa cautarea indexata pentru un proiect, cautare ce vine in 2 variante:
De ce Xapian ? Ca sa intrebe PHP-istii "de ce nu Lucene ?". Voi implementa si Lucy (varianta C a lui Lucene imediat ce va exista un release pentru aceasta). Un alt motiv pentru Xapian este faptul ca foloseste BM25 (ce pe Lucene am inteles ca este disponibil doar ca plug-in separat).
- căutare + indexare asincronă (se generează o coadă de indexare, iar indexarea se face de un proces separat, dupa ce a fost adaugată/modificată sau stearsă de un utilizator)
- căutare + indexare sincronă (indexarea se face imediat ce informația a fost adaugată)
De ce Xapian ? Ca sa intrebe PHP-istii "de ce nu Lucene ?". Voi implementa si Lucy (varianta C a lui Lucene imediat ce va exista un release pentru aceasta). Un alt motiv pentru Xapian este faptul ca foloseste BM25 (ce pe Lucene am inteles ca este disponibil doar ca plug-in separat).
Friday, April 3, 2009
GyroGears + Video Sharing = LOVE
Am amintit in ultimul post ca exista elemente noi prin Gyro. Unul din ele este tipul de date "multimedia" ce poate tine continut video/audio. Se foloseste ffmpeg pentru a genera imaginile de preview; tot prin ffmpeg se face "normalizare" (conversia la un format standard la un bitrate/samplerate standard, de exemplu flash video). Pentru asta se genereaza si un Concept Service - o coada de conversie ce ruleaza permanent si asteapta sa se primeasca un video pentru a-l procesa; stabileste ordinea de procesare pe modelul FIFO (primul venit, primul servit). Am atasat 2 capturi - prima cu interfata de definire din Gyro si una cu rezultatul (aplicatie Concept). Pot fi generate si aplicatii web traditionale (astfel, putand face un sistem gen YouTube in maxim cateva ore).

Figura 1 - Tipul de date "multimedia"

Figura 2 - Aplicatie cu tipul "multimedia"

Figura 1 - Tipul de date "multimedia"

Figura 2 - Aplicatie cu tipul "multimedia"
Wednesday, April 1, 2009
Make software not money !
O să mă abat de la subiectul uzual (GyroGears). Am participat în ultimul timp la tot felul de întâlniri in care s-a discutat despre soft și trebuie să recunosc că am rămas destul de dezamăgit. Observ că există o problemă cât se poate de serioasă cu gândirea 'corporate'. Sper ca doar pe meleagurile noastre.
Acum, aș vrea să-ți amintești, că programatorul nu este mercenar; poate ca nu este nici artist ... dar cu siguranță este undeva între. "Programarea" (îi voi spune de acum așa, nu "software development") trebuie făcută cu drag, cu pasiune, nu de dragul salariului. Am auzit niște povești "marketiste" atât de frumoase, cu cuvinte așa de mari, încat sunt convins ca dincolo de client ce ajunge să fie derutat ... chiar consultantul nu mai știe ce vinde (dar învață la training-uri !). Un prieten mi-a spus "am vandut clienților soluții fără să știe exact ce cumpară"... fiind mândru de asta. Oare e motiv de mândrie asta ?
Nu sunt în extrema lui Stallman (cu toate că sunt de acord cu el în multe privințe), eu considerând că trebuie să avem și licențe comerciale, dar totuși, obiectivul principal nu trebuie să fie "vânzarea". Gândește-te la principiul: "calatoria este jumatăte din distracție".
Am văzut un video foarte interesant, un interviu cu Bill Gates și Steve Jobs. La un moment dat se discută de faptul că Bill, în tinerețe a fost la Apple să-i ajute cu o implementare. Prima întrebare a fost "cu cât ai fost platit" (30.000$), dar Bill a raspuns incepând cu "It was actually fun". Acum, venim noi, "corporatiștii de Balcan", și credem ca o sa existăm și peste 20 de ani ... probabil că nu ... Știi poate că era acea perioadă, în care oricine avea 2 apartamente comuniste scoase la vânzare în București sau Cluj, se credea Donald Trump ...
Că veni vorba ... oare e in regula să avem ca model capitalist pe Donald Trump ?
Avem "Earth hour" ... ce-ar fi dacă am avea și o "no marketing bull**** hour" ?
Oare "go green" nu ar fi "ipocrizia suprema" in materie de marketing ?
Vroiam să-ți scriu despre GyroGears astăzi, sunt multe elemente noi, dar le vei vedea dacă downloadezi sau in post-urile următoare.
Acum, aș vrea să-ți amintești, că programatorul nu este mercenar; poate ca nu este nici artist ... dar cu siguranță este undeva între. "Programarea" (îi voi spune de acum așa, nu "software development") trebuie făcută cu drag, cu pasiune, nu de dragul salariului. Am auzit niște povești "marketiste" atât de frumoase, cu cuvinte așa de mari, încat sunt convins ca dincolo de client ce ajunge să fie derutat ... chiar consultantul nu mai știe ce vinde (dar învață la training-uri !). Un prieten mi-a spus "am vandut clienților soluții fără să știe exact ce cumpară"... fiind mândru de asta. Oare e motiv de mândrie asta ?
Nu sunt în extrema lui Stallman (cu toate că sunt de acord cu el în multe privințe), eu considerând că trebuie să avem și licențe comerciale, dar totuși, obiectivul principal nu trebuie să fie "vânzarea". Gândește-te la principiul: "calatoria este jumatăte din distracție".
Am văzut un video foarte interesant, un interviu cu Bill Gates și Steve Jobs. La un moment dat se discută de faptul că Bill, în tinerețe a fost la Apple să-i ajute cu o implementare. Prima întrebare a fost "cu cât ai fost platit" (30.000$), dar Bill a raspuns incepând cu "It was actually fun". Acum, venim noi, "corporatiștii de Balcan", și credem ca o sa existăm și peste 20 de ani ... probabil că nu ... Știi poate că era acea perioadă, în care oricine avea 2 apartamente comuniste scoase la vânzare în București sau Cluj, se credea Donald Trump ...
Că veni vorba ... oare e in regula să avem ca model capitalist pe Donald Trump ?
Avem "Earth hour" ... ce-ar fi dacă am avea și o "no marketing bull**** hour" ?
Oare "go green" nu ar fi "ipocrizia suprema" in materie de marketing ?
Vroiam să-ți scriu despre GyroGears astăzi, sunt multe elemente noi, dar le vei vedea dacă downloadezi sau in post-urile următoare.
Subscribe to:
Posts (Atom)